Παρασκευή 14 Ιουλίου 2017

Δυτάχυτο θέαμα... από πολυτάλαντους 'πιλότους'...!

Εκτός από τις 'κατηγορίες' Micro που στην κυριολεξία κλέβουν την παράσταση σε κάθε αγώνα του Rotax Max Challenge Hellas... η DD2, είναι η πιο δημοφιλής σε Πανελλήνιο επίπεδο. Οι περισσότεροι Έλληνες οδηγοί συμμετέχουν στην συγκεκριμένη κατηγορία προσφέροντας ένα μοναδικό θέαμα. Έτσι λοιπόν και στον τελευταίο γύρο του Rotax Max Challenge Hellas '17 το ενδιαφέρον των θεατών στράφηκε σε αυτήν και στις δύο ηλικιακές κλάσεις που χωρίζουν μεν τους οδηγούς σε ένα όμως αγώνα. Στους 'μικρούς' ( Έως 32 χρονών ) οι Φίλιππος Καλέσης και επιστρέψας στη ενεργό δράση Άκης Βασιλέρης της Prt Motorsport, Tony-Rotax καθώς και οι Θανάσης Χατζόγλου ( Chatzis Racing Team, FA-Rotax ) και Χρήστος Οικονόμου ( Speed Force, Exprit-Rotax ) δήλωσαν από τα ελεύθερα δοκιμαστικά πως θα δώσουν μάχη μεταξύ τους, για τις τρεις θέσεις του βάθρου. Ο Φίλιππος Καλέσης μπορεί να πήρε τους δύο πρώτους τελικούς και μαζί και τον τίτλο-εισιτήριο για το 18th Rotax MAX Challenge Grand Finals ( Πορτιμάο / Πορτογαλίας )... έχασε όμως στον τρίτο και σημαντικό τελικό... Ο Χρήστος Οικονόμου ήταν νικητής, ο Φίλιππος με το εισιτήριο στις αποσκευές του, δεύτερος και ο Άκης Βασιλέρης, τρίτος!