Τρίτη 3 Ιουλίου 2018

Τι κι αν ήταν πέντε...

Από τα Μέγαρα στην Πάτρα το IAME Hellas για τον δεύτερο γύρο της παρθενικής σεζόν διεξαγωγής του. Και στην κατηγορία junior... Που όπως σε όλες τις κατηγορίες η πρώτη θέση ήταν υπόθεση ενός από τα χρονομετρημένα έως το ψηλότερο σκαλί στο βάθρο. Στη κατηγορία ο Κωνσταντίνος Κομνηνός της Speed Force του Τάσου Τσερανίδη, έγραψε τον πρώτο χρόνο στα επίσημα δοκιμαστικά. Ως 'ένα' ξεκίνησε και τερμάτισε σε αυτή τη θέση στους ημιτελικούς καθώς και στον τελικό και βρίσκετε ήδη στη Γαλλία, στον Παγκόσμιο τελικό του θεσμού. Δεν άφησε περιθώρια στους αντιπάλους του που όμως έδωσαν 'μάχες' σε κάθε ημιτελικό και τον τελικό για την δεύτερη θέση.

Κωνσταντίνος Κομνηνός και ο κινητήρας του μετά τον τεχνικό έλεγχο

Στυλιανός Πετρίσης

Οι μνηστήρες ήταν πολλοί αλλά άξια την κέρδισε ο Στυλιανός Πετρίσης... Ο οδηγός της Galaxy motorsport της οικογένειας Γρυλάκη αν κι 'έστριβε' στην K1, πάντα πέμπτος, με υπέρ προσπάθεια άφηνε πίσω Ανδρέα Σπανό, Ανδρέα Δεβετζόγλου και Γιάννη Ντάφο και τερμάτιζε δεύτερος σε όλες τις σειρές. Η διαφορά του από τον νικητή, Κωνσταντίνο κυμάνθηκε από 2,4 έως 3,6 δευτερόλεπτα στις κατατάξεις. Δείγμα της προσπάθειας του Στυλιανού είναι ο ταχύτερος γύρος, στον πρώτο ημιτελικό με 40.670 που έμελλε να είναι και η καλύτερη επίδοση του αγώνα στην κατηγορία junior. Μετά το τέλος του αγώνα στον τεχνικό έλεγχο, έτσι όπως απαιτείτε σε ένα ενιαίο θεσμό οι κινητήρες ελέγχθηκαν από τους εντεταλμένους τεχνικούς εφόρους, όχι απλά διεξοδικά αλλά στην κυριολεξία... του πήραν οι κάτοχοι 'χύμα'... Έτσι δεν υπήρξε η παραμικρή αμφισβήτηση για τις αποδόσεις... Στον επόμενο αγώνα που θα γίνει τον Σεπτέμβριο, θα συμπληρωθεί η λίστα με τους τρεις οδηγούς που θα ταξιδέψουν από την junior στην Γαλλία.