Δευτέρα 25 Φεβρουαρίου 2019

Μόνο τα παιδιά προσφέρουν αξία στο θεσμό!

Πρεμιέρα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Karting 2019, με 'πολικές' θερμοκρασίες στην πίστα των Αφιδνών. Το χιόνι πέρασε σύριζα κι έτσι σε μία πίστα με ένα ψηλό χιονόνερο αρχικά, νωπή και στεγνή αργότερα μόλις 21 οδηγοί ρίχτηκαν στην μάχη των φετινών τίτλων. Δέκα πιλότοι στην mini 'έπαιζαν΄για τον τίτλο της γενικής στην κατηγορία και οι έως δέκα χρονών και για το Πρωτάθλημα της mini Β. Ο αγώνας εξελίχθηκε όπως περίπου αναμενόταν. Με τον περσινό δις Πρωταθλητή Γιώργο Καφαντάρη (19) να κερδίζει κάνοντας επιβλητική εμφάνιση στο δεύτερο ημιτελικό και εντυπωσιακή στον τελικό, όπου κάποια στιγμή κι ενώ προπορευόταν έμεινε πίσω από πρόβλημα στα ηλεκτρικά, επανήλθε σύντομα και ξανά πέρασε πρώτος παίρνοντας την πρώτο καρώ σημαία για το '19! Ευχάριστες εκπλήξεις είχαμε από τον ταχύτατο Γιώργο Καμπύλη (31) που προς στιγμή βρέθηκε πρώτος στον τελικό πριν υποχωρήσει στην δεύτερη θέση, στο πέρασμα του νικητή. Ο Νικόλας Φραγκάκης (35) ήταν εντυπωσιακός! Στον πρώτο ημιτελικό 'έπαιξε' με τον νικητή του αγώνα, γενικά ήταν μέσα στο παιχνίδι και τερμάτισε στον τελικό τρίτος πίσω από τους Γιώργηδες Καφαντάρη, Καμπύλη και πρώτος στην ηλικιακή κλάση 'B'! O Γιάννης Ζησιμόπουλος (11) ξεκίνησε εντυπωσιακά κάνοντας δεύτερο χρόνο στα χρονόμετρα ήταν τρίτος στο πρώτο ημιτελικό και συνέχισε με σπουδαία απόδοση στο υπόλοιπο για να πάρει τελικά την δεύτερη θέση στο βάθρο της 'Β'. Εντυπωσιακό ξεκίνημα στους αγώνες karting έκαναν στη πρεμιέρα του Πανελληνίου οι Ηλίας Καλλιακμάνης και Βασίλης Αγριτέλης αμφότεροι από την σχολή του Ασπροπύργου, μαθητές του Γιώργου Λαζαράκου. Οι μικροί, και οι δέκα που συμμετείχαν για μία ακόμα φορά 'έσωσαν' την κατάσταση της υποβάθμισης του Πανελληνίου Πρωταθλήματος που φθίνει χρόνο με το χρόνο απένατι στους εμπορικούς θεσμούς. Τα 'αστέρια' της mini δίνουν λάμψη, χρώμα και μονοπωλούν το ενδιαφέρον κάθε φορά που 'γεμίζουν' την πίστα. Αυτά ήταν, είναι και θα είναι αξία ανεκτίμητη για το παρόν και το μέλλον του σπόρ!